Účinky chilli na naše zdraví

Každá bylina a její plody mají většinou blahodárné účinky na naše zdraví. Jinak tomu není ani u chilli papriček. I ty dokáží blahodárně ovlivnit fungování některých orgánů a zároveň zapůsobit na naše celkové zdraví, a to hned v několika ohledech.

My se v následujících řádcích podíváme na to, jak to s léčivostí pálivých paprik je. Ukážeme si, proti jakým nemocem nás mohou tyto papričky ochránit, ale povíme si i to, pro koho jsou tyto pálivé skvosty nevhodné a rozhodně by jejich konzumaci neměl zkoušet.

Chilli paprička všelékem

Díky bohatému obsahu různých vitamínů, minerálů a dalších zdraví prospěšných látek, jsou chilli papričky považovány za všelék. S jejich konzumací se ubráníte různým nemocem a podpoříte tak svou imunitu i celkový zdravotní stav.

Vypíchnout a pečlivě zdůraznit bychom měli zejména to, že s konzumací těchto různobarevných pálivých krasavic můžete bez sebemenších potíží podpořit svůj krevní oběh. Pokud tedy zaznamenáváte v této oblasti nějaké problémy, nebo naopak víte, že někdo z vaší rodiny na problémy s krevním oběhem trpí, zkuste do boje preventivně zakomponovat pokrmy, jež okořeníte právě troškou chilli papričky. Váš pokrm tak dostane šmrnc a zároveň tak učiníte něco pro svoje tělo.

Kromě tohoto vás však může chilli paprička díky obsaženému kapsaicinu ochránit i před stále vyšším rizikem rakovinných onemocnění. Pomůže však potlačit i bolest. Pokud jste diabetik, rozhodně pomůže tato léčivá látka i vám. Má totiž antidiabetické účinky. Avšak od té doby, kdy začnete konzumovat chilli papričky, se již nebudete muset obávat ani zánětů, protože obsažený vitamín C má mimo jiné i protizánětlivé účinky.

Hubněte bez nutnosti držet dietu

Další zajímavostí je to, že s pomocí chilli papriček můžete zrychlit svůj metabolismus. To pro vás znamená, že pokud se snažíte zhubnout a moc vám to nejde, s pálivými papričkami můžete být úspěšnější. Jejich konzumace totiž pozitivně působí na funkci žaludku a trávení. Vy se tak už nebudete muset otravovat s různými často nesmyslnými dietami.

Co se týče žaludku, chilli pomáhá stimulovat sekreci kyselých šťáv a tím pádem dochází k velkému zlepšení trávení. Takže s malou dávkou tohoto koření či papriček jako takových vedle určitě nešlápnete. Tím si můžete být stoprocentně jisti. Jediným problémem je to, že musíte hlídat přiměřenou míru, abyste si naopak neublížili.

Komu není konzumace chilli doporučena a proč?

Každý z nás je jiný. Ne každému sedne všechno. Stejně tomu je i v případě konzumace chilli papriček. Jelikož všichni moc dobře víme, že kapsaicin je hodně dráždivá látka. Nedráždí však jen sliznice, ale může podráždit i vnitřní orgány.

Z tohoto důvodu se nedoporučuje konzumace pálivých paprik například jedincům s příliš citlivým žaludkem, ale také těm, kteří trpí žaludečními či dvanácterníkovými vředy. Poslední jmenovaná onemocnění jsou sama o sobě dosti bolestivá, proto bychom neměli intenzitě bolesti přispívat konzumací ostrých či dráždivých pokrmů.